Yönetim Kurulumuz

Atilla BENLİ (Yönetim Kurulu Başkanı, Genel Müdür)

İstanbul Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun olan Atilla Benli, Marmara Üniversitesi Sigortacılık Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır.

Kariyerine Garanti Bankası’nda Denetçi olarak başlayan Benli, aynı şirkette Şube ve Birim Müdürlüğü görevlerinde de bulunmuştur. Garanti Sigorta’da Mali İşler, Operasyon, Acente ve Broker Dağıtım Satış Kanalı’nda çeşitli birimlerden sorumlu Birim Müdürü olarak görevini yürüten Benli, 2007 yılında BNP Paribas Cardif şirketinde; Mali İşler Yönetimi, İnsan Kaynakları, Hasar ve Hukuk Birimlerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak göreve başlamıştır.

Ardından, Groupama Sigorta ve Groupama Hayat & Emeklilik bünyesinde Hasar Grubu’dan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Benli, Vakıf Emeklilik’te Satış, Finans ve Mali İşler, İnsan Kaynakları, Teknik ve Aktüerya Birimlerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevlerini yürütmüştür.

2016 yılında Zurich Sigorta’da Hasar Grubu’ndan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Atilla Benli, 2018 yılında ise Zurich Sigorta’da Satış ve Dağıtım Kanalları’ndan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görevini sürdürmüştür.

16 Ocak 2019 tarihi itibarıyla Güneş Sigorta Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü olarak göreve başlayan Atilla Benli; kamu sigorta şirketlerinin birleştirilmesi sürecinde aldığı üst görevlendirme ile birlikte 1 Haziran 2020 tarihi itibarıyla Halk Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı, Ziraat Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı, Vakıf Emeklilik Yönetim Kurulu Başkanı, Halk Emeklilik Yönetim Kurulu Başkanı ve Ziraat Emeklilik Yönetim Kurulu Başkanı görevlerine seçilmiştir. 2 Haziran 2020 tarihi itibarıyla Güneş Sigorta Yönetim Kurulu Başkanlığı’na atanmıştır. 9 Temmuz 2020 tarihi itibarıyla Genel Müdürlük görevinden ayrılıp Güneş Sigorta İcra Kurulu Başkanı ve 31 Ağustos 2020 tarihinde kamu sigorta ve 1 Eylül 2020 tarihinde kamu emeklilik şirketlerinin birleşmesi itibarıyla Türkiye Sigorta ve Türkiye Hayat Emeklilik İcra Kurulu Başkanı olmuştur. 15 Aralık 2020 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanı görevinin yanında Türkiye Sigorta ve Türkiye Hayat Emeklilik Genel Müdürü görevini üstlenmiştir.

Atilla Benli aynı zamanda Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği Başkanı, TVF Finansal Yatırımlar Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkan Vekili, Güvence Hesabı Yönetim Komitesi Başkanı, TARSİM Tarım Sigortaları A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve JCR Avrasya Derecelendirme Yönetim Kurulu Başkan Vekili görevlerini sürdürmektedir. Benli; Avrupa Konseyi Emeklilik Rezerv Fonu, Türk P&I Sigorta, Birleşik İpotek Finansmanı ve Emeklilik Gözetim Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi görevlerine de devam etmektedir.

Çağatay ABRAŞ (Yönetim Kurulu Başkan Vekili)

1999 yılı İstanbul Teknik Üniversitesi, İşletme Mühendisliği Bölümü mezunu olan Çağatay Abraş, 2000 yılında University of California at Berkeley’de Kurumsal Finansman Programı ve 2012 yılında Harvard Business School’da Liderlik Programına (High Potentials Leadership Programı) katılmıştır.

Çağatay Abraş; kariyerine Vestel Grup Şirketleri Merkezi Finans Departmanı’nda başlamıştır. Andersen/Ernst & Young, Unit International ve Garanti Yatırım’da stratejik danışmanlık, kurumsal finansman ve iş geliştirme alanlarında üst düzey yöneticilik yapmıştır. Türkiye Varlık Fonu’nda Yatırımlar Genel Müdür Yardımcısı (Chief Investment Officer) olarak Kasım 2018’de göreve başlayan Çağatay Abraş, son olarak Kibar Holding Strateji ve İş Geliştirme Bölüm Başkanı görevini yürütmüştür.

TÜSİAD Enerji Çalışma Grubu Üyesi, TVF Finansal Yatırımlar Yönetim Kurulu Üyesi ve Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Üyesi olan Çağatay Abraş; 1 Haziran 2020 itibarıyla Halk Sigorta Yönetim Kurulu Üyesi, Ziraat Sigorta Yönetim Kurulu Üyesi, Halk Emeklilik Yönetim Kurulu Üyesi, Ziraat Emeklilik Yönetim Kurulu Üyesi ve Vakıf Emeklilik Yönetim Kurulu Üyesi görevlerine atanmıştır.

1 Eylül 2020 tarihinde kamu sigorta ve 31 Ağustos 2020 tarihinde kamu emeklilik şirketlerinin birleşmesi itibarıyla Türkiye Sigorta ve Türkiye Hayat Emeklilik Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Yönetim Kurulu Üyesi görevlerini yürüten Abraş; iyi derecede İngilizce bilmektedir.

Muhammed Mahmut ER (Yönetim Kurulu Üyesi)

2004 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Programcılığından mezun olan Muhammed Mahmut ER sonrasında Bilgisayar Mühendisliği ve İşletme lisans eğitimlerini tamamladı. Bilgi Güvenliği Mühendisliği üzerine Yüksek lisans eğitimini bitiren Er, profesyonel iş hayatına 2004 yılında otomasyon sistemleri sistem danışmanı olarak başladı.

Muhammed Mahmut Er; 2007 yılında, Türkiye’nin ilk web tabanlı ERP firmasında Yazılım Geliştiricisi olarak kariyerine devam etti. ERP, MRP, CRM, PMS, CMS, PAM, LMS modüllerinde Uzman Yazılım Geliştirici, Sistem Analisti ve Proje Yöneticisi olarak 20’den fazla e-dönüşüm projesinde görev aldı. 2010 yılında güvenlik sektöründe çalışmaya başlayıp firma bünyesinde farklı birimlerin yöneticiliğini üstlendi. 2016 yılında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nda Başkan Danışmanı olarak görev aldı. Burada Proje Yönetim Ofisi ve BTK Akademi’nin kurulması ile ilgili çalışmalar yürüttü.

2018 yılında Türkiye’nin enerji güvenliği için büyük önem arz eden SGOM projesinin koordinasyon görevini devraldı. 2018 yılı sonundan bu yana Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda Bilgi Teknolojileri’nden sorumlu Bakan Danışmanlığı görevini yürüten ER, 18 Ocak 2019 tarihinde EPİAŞ Yönetim Kurulu üyeliğine seçilmiştir. 10 Eylül 2020 tarihinde Türkiye Sigorta ve Türkiye Hayat Emeklilik Yönetim Kurulu Üyesi seçilen Muhammed Mahmut Er, evli ve iki çocuk babasıdır.

Mehmet AYDOĞDU (Yönetim Kurulu Üyesi)

1946 yılında Sivas Divriği’de doğan Mehmet Aydoğdu, 1969 yılında İktisadi ve İdari Bilimler Akademisi, Ekonomi ve İşletme bölümünden mezun olmuştur. Aydoğdu, meslek hayatına 1966 yılında Güneş Sigorta’da çeşitli görevlerde çalışarak başlamış olup 2006 yılında Genel Müdürlük görevini yürütürken emekli olmuştur.

2006 ve 2011 yılları arasında Groupama Sigorta ve Groupama Emeklilik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı, 2011-2012 yılları arasında Dubai Sigorta Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmüştür. Aydoğdu ayrıca Güven Sigorta, Vakıf Emeklilik, Motorlu Taşıtlar Sigorta Bürosu, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği ve İstanbul Reasürans yönetim kurullarında çeşitli görevler yürütmüştür.

1 Haziran 2020 itibarıyla Ziraat Sigorta Yönetim Kurulu Üyesi, Halk Emeklilik Yönetim Kurulu Üyesi, Ziraat Emeklilik Yönetim Kurulu Üyesi ve Vakıf Emeklilik Yönetim Kurulu Üyesi; 2 Haziran 2020 itibarıyla ise Güneş Sigorta Yönetim Kurulu Üyesi görevlerine atanmıştır.

Mehmet Aydoğdu; 1 Eylül 2020 tarihinde kamu sigorta ve 31 Ağustos 2020 tarihinde kamu emeklilik şirketlerinin birleşmesi itibarıyla Türkiye Sigorta ve Türkiye Hayat Emeklilik Yönetim Kurulu Üyesi görevlerine devam etmektedir. Evli ve iki çocuk babası olan Mehmet Aydoğdu iyi derecede İngilizce bilmektedir.

Murat AKBALIK (Yönetim Kurulu Üyesi)

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden 1991 yılında mezun olan Murat Akbalık, 1993 yılında Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü’nde yüksek lisans ve 2001 yılında doktora programını tamamlamıştır. Murat Akbalık, 2005 yılında Yardımcı Doçent, 2011 yılında Doçent ve 2017 yılından itibaren Profesör unvanı almıştır.

Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu Sermaye Piyasası Bölüm Başkanı, Marmara Üniversitesi Avrupa Birliği Enstitüsü Yönetim Kurulu Üyesi, Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Sermaye Piyasası ve Borsa Anabilim Dalı Başkanı ve Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Müdür Yardımcısı görevlerini yürütmektedir.

Murat Akbalık; 1 Haziran 2020 tarihi itibarıyla Halk Sigorta Yönetim Kurulu Üyesi, Ziraat Sigorta Yönetim Kurulu Üyesi, Halk Emeklilik Yönetim Kurulu Üyesi, Ziraat Emeklilik Yönetim Kurulu Üyesi ve Vakıf Emeklilik Yönetim Kurulu Üyesi görevlerine atanmıştır.

1 Eylül 2020 tarihinde kamu sigorta ve 31 Ağustos 2020 tarihinde kamu emeklilik şirketlerinin birleşmesi itibarıyla Türkiye Sigorta ve Türkiye Hayat Emeklilik Yönetim Kurulu Üyesi görevlerini sürdüren Akbalık, iyi derecede İngilizce bilmektedir.

Sayın Serhat YANIK: Bağımsız Üye

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden 1991 yılında mezun olan Serhat Yanık, 1994 yılında aynı üniversitenin İşletme Bölümü’nde Yüksek Lisans ve 2000 yılında ise İşletme Bölümü’nde doktora programını tamamlamıştır.

Kariyerine, 1991 yılında Maliye Bakanlığı’nda göreve başlayan Yanık, 1992 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde Araştırma Görevlisi, 2000 yılında aynı üniversitede Doktor Araştırma Görevlisi, 2001 yılında ise aynı kurumda Yardımcı Doçent Doktor olarak görevini yürütmüştür.

1999 yılında sigortacılık konusunda araştırmalar yapmak amacıyla altı ay süre ile İngiliz Sigortacılık Enstitüsü’nde (CII) Ziyaretçi Araştırmacı olarak bulunan Yanık, 2008 yılında Doçent ve 2016 yılından itibaren ise Profesör unvanı almıştır.

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümü Muhasebe Finansman Anabilim Dalı Başkanlığı, İstanbul Üniversitesi Kitlesel Fonlama uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü, Türkiye Muhasebe Uzmanları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye İç Denetim Enstitüsü Danışma Kurulu Üyesi olarak görevlerine devam eden Serhat Yanık, Muhasebe, Finans, Denetim ve Sigortacılık alanında çeşitli üniversite ve kurumlarda eğitimler vermektedir.

Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Ruhsatı (SMMM) ve Kamu Gözetimi ve Muhasebe Standartları Kurumu Bağımsız Denetçi Belgesi’ne de sahip olan Yanık, 25 Haziran 2019 tarihi itibarıyla Güneş Sigorta’da Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi olarak göreve başlamıştır. 31 Ağustos 2020 tarihinde kamu sigorta ve 1 Eylül 2020 tarihinde kamu emeklilik şirketlerinin birleşmesi itibarıyla 10 Eylül 2020’de Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi görevinden ayrılmıştır.

27 Ocak 2021 tarihi itibarıyla Türkiye Sigorta ve Türkiye Hayat Emeklilik Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi görevine atanan Yanık, iyi derecede İngilizce bilmektedir.